Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

MEMORANDUM Nr

MEMORANDUM   Nr. 0 din 20 octombrie 2006

privind dezvoltarea si finantarea proiectelor in cadrul prioritatilor de investitii ale Guvernului roman (2007-2013) intre Guvernul Romaniei, prin Ministerul Finantelor Publice, si Banca Europeana de Investitii*)

ACT EMIS DE: ACT INTERNATIONAL

ACT PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL  NR. 17 din 10 ianuarie 2007



Guvernul României, prin Ministerul Finanţelor Publice (denumit în cele ce urmează Ministerul), reprezentat de domnul Sebastian Vlădescu, în calitate de ministru al finanţelor publice, şi

Banca Europeană de Investiţii (denumită în cele ce urmează BEI), cu sediul în Luxemburg-Kirchberg (Marele Ducat al Luxemburgului), bd. Konrad Adenauer nr. 100, reprezentată de domnul Philippe Maystadt, în calitate de preşedinte,

având în vedere că:

1.   Guvernul României, reprezentat de Ministerul Finanţelor Publice, consideră de importanţă vitală pentru dezvoltarea viitoare a României şi pentru convergenţa în cadrul Uniunii Europene (denumită în continuare UE) investiţiile în îmbunătăţirea şi modernizarea infrastructurii de ţară şi a altor domenii. Ca urmare, precum şi în conformitate cu priorităţile naţionale de dezvoltare ale României, inclusiv Cadrul naţional strategic de referinţă (denumit în continuare CNSR), şi cu programele operaţionale sectoriale (denumite în continuare POS), pentru programarea fondurilor structurale şi de coeziune ale UE între 2007-2013, România are în vedere un amplu program de investiţii pentru dezvoltarea economică şi socială a României în cadrul UE.

2.   Guvernul României urmează să beneficieze de sprijin substanţial pentru priorităţile naţionale de investiţii prin resurse nerambursabile din fondurile structurale şi de coeziune (precum şi din Fondul pentru dezvoltare rurală şi Fondul pentru pescuit). Pe lângă sursele naţionale publice şi private, inclusiv finanţarea naţională, Guvernul României anticipează un rol pentru creditele externe pe termen lung, destinate atât cofinanţării proiectelor susţinute din fondurile UE (ca parte a CNSR), cât şi pentru finanţarea altor proiecte prioritare ce îndeplinesc obiectivele naţionale de dezvoltare.

3.  Guvernul României recunoaşte că implementarea proiectelor de investiţii pe termen lung în infrastructură şi în alte domenii, precum şi absorbţia efectivă a fondurilor UE în cadrul CNSR vor presupune eforturi semnificative din partea administraţiei publice româneşti şi a beneficiarilor în direcţia planificării, gestionării şi implementării investiţiilor viitoare, şi că aceasta este o sarcină importantă pentru care se solicită şi BEI să contribuie cu sprijinul şi experienţa sa în ceea ce priveşte proiectele şi programele pe care le finanţează.

4.   Prin rolul său ca instituţie a UE de acordare de împrumuturi pe termen lung, BEI joacă un rol important în cofinanţarea programelor din fondurile structurale şi de coeziune ale UE în statele membre ale UE, în implementarea creşterii UE şi a iniţiativelor Lisabona şi, în mod mai general, în dezvoltarea infrastructurii şi a altor investiţii care se încadrează în obiectivele de politică naţionale şi ale UE. In coordonare cu Comisia Europeană, BEI este activă şi prin iniţiativa JASPERS (Programul comun de acţiune pentru regiunile europene) de acordare de asistenţă pentru întocmirea proiectelor viitoare din cadrul fondurilor structurale şi de coeziune ale UE pentru perioada 2007-2013. BEI este astfel în poziţia de a asigura sprijin financiar substanţial pentru implementarea CNSR şi POS ale României şi pentru finanţarea altor proiecte prioritare ce respectă obiectivele naţionale de dezvoltare.

5.   Guvernul României mai doreşte implicarea BEI în finanţarea unor investiţii publice selectate cu participarea sectorului privat prin intermediul parteneriatelor public-privat (denumite în continuare PPP), în scopul reducerii poverii fiscale legate de finanţarea priorităţilor naţionale de investiţii, acordând o atenţie cuvenită aspectelor de gestionare a datoriei publice. Dată fiind dezvoltarea limitată până în prezent a PPP-urilor în România, BEI este invitată să contribuie cu experienţa sa substanţială în finanţarea PPP-urilor la structurarea şi implementarea unui viitor program. In acest scop şi având în vedere cele de mai sus, părţile convin următoarele:

*) Traducere.

1.   Ministerul Finanţelor Publice solicită implicarea BEI atât în elaborarea, cât şi în finanţarea proiectelor individuale care vor fi implementate în cadrul POS-urilor din cadrul mai larg al CNRS, pe lângă alte proiecte prioritare selectate, care se încadrează în obiectivele naţionale de dezvoltare.

2.    BEI îşi exprimă disponibilitatea de a lua în considerare evaluarea, aprobarea pentru finanţare şi contribuţia la finanţarea proiectelor care fac parte din POS-uri sau a altor investiţii naţionale prioritare.

In principiu, se anticipează că finanţarea de către BEI a proiectelor în baza prezentului memorandum de înţelegere se va face conform previziunilor financiare bugetare pentru utilizarea fondurilor structurale şi de coeziune ale UE şi a altor proiecte prioritare selectate, care se încadrează în obiectivele de dezvoltare naţională pentru perioada 2007- 2013, si se va situa orientativ în jurul unei valori anuale de cel mult 1.000.000.000 EUR (un miliard de euro). Nivelul efectiv al finanţării va fi determinat de necesităţile de finanţare a investiţiilor şi va putea fi corectat prin consultări cu Guvernul român, fiind supus aprobării de către ambele părţi a proiectelor sau programelor ce stau la baza sa.

In orice caz, sumele ce urmează a fi finanţate pe baza prezentului memorandum de înţelegere vor fi întotdeauna supuse limitelor de îndatorare publică stabilite de Ministerul Finanţelor Publice prin legislaţia bugetară în domeniu şi prevederilor referitoare la obţinerea tuturor autorizaţiilor necesare.

3.   In calitate de cofinanţator al investiţiilor cuprinse în CNRS, BEI îşi exprimă disponibilitatea de a crea „facilităţi de finanţare dedicate fondurilor structurale şi de coeziune ale UE" pentru POS-urile respective. Acestea vor lua în calcul mecanismele de aprobare, implementare şi monitorizare stabilite pentru fondurile UE, dar cu posibilitatea - ce face obiectul justificării ulterioare a cheltuielilor - unui mecanism de tragere ce permite finanţarea în avans a cheltuielilor eligibile pentru implementarea proiectelor înainte de primirea fondurilor UE, pentru a sprijini implementarea proiectelor şi absorbţia mai rapidă a fondurilor.

Guvernul român şi BEI pot, de asemenea, explora posibilitatea unor noi mecanisme de cofinanţare a unor investiţii cuprinse în CNRS ce vor fi realizate de autorităţile locale.

4.   Se aşteaptă, de asemenea, ca participarea BEI să sprijine implementarea proiectelor finanţate de BEI datorită implicării sale în expertizarea aspectelor tehnice-cheie ca parte a procesului de evaluare a finanţării de către BEI, pentru proiectele relevante. In cazul proiectelor individuale cofinanţate cu fonduri UE în cadrul POS-urilor, se aşteaptă ca această implicare să contribuie la realizarea proiectelor şi în vederea unei absorbţii mai eficiente a fondurilor UE.

In plus, participarea BEI la iniţiativa JASPERS va asigura asistenţă directă în elaborarea proiectelor selectate pentru fondurile structurale şi de coeziune definite în Planul de acţiune JASPERS. Aceste eforturi vor fi susţinute şi prin deschiderea ce se are în vedere a unei misiuni reprezentative a BEI şi JASPERS la Bucureşti, misiune ce va coopera strâns cu autorităţile pe probleme de proiecte, cu implicarea experţilor BEI şi JASPERS de la Luxemburg.

Participarea BEI prin subsidiara sa, Fondul European de Investiţii (FEI), la iniţiativa JEREMIE (resurse comune europene pentru întreprinderi mici şi mijlocii), este de aşteptat să îmbunătăţească accesul la finanţare al IMM-urilor din  România, în timp ce viitoarea iniţiativă JESSICA (sprijin comun european pentru investiţii sustenabile în zone urbane) va sprijini investiţiile în reînnoirea urbană şi în proiecte de dezvoltare.

5.   In cazul finanţării investiţiilor publice selectate cu participarea sectorului privat prin PPP-uri, BEI îşi exprimă disponibilitatea de a considera structuri financiare fără garanţii de stat, pe baza analizei de proiect şi pe baza situaţiei financiare şi a bonităţii beneficiarului propus, precum şi a aranjamentelor de garantare. In pregătirea unui viitor program de investiţii PPP, BEI este, de asemenea, dispusă să asigure o contribuţie corespunzătoare la identificarea, structurarea şi considerarea proiectelor pentru finanţare PPP şi să coopereze direct cu sponsori privaţi în ceea ce priveşte posibilităţile de finanţare ale BEI, ca parte a procesului de licitaţie.

6.    Evaluarea proiectelor în vederea determinării eligibilităţii lor pentru a fi finanţate de BEI se va desfăşura în conformitate cu regulile, condiţiile şi procedurile BEI stabilite periodic.

Acordarea de împrumuturi pe baza prezentului memorandum de înţelegere va fi condiţionată de rezultatele favorabile ale evaluării tehnice, de mediu, economice şi financiare a fiecărui proiect pentru care se solicită finanţare, precum şi de aprobarea specifică a organismelor de management şi guvernare ale BEI a finanţării solicitate pentru fiecare proiect sau program individual. In conformitate cu art. 21 din Statutul BEI, aceste reguli prevăd opiniile favorabile ale Guvernului României şi Comisiei UE.

7.   Imprumuturile ce vor fi acordate de BEI vor fi condiţionate cu acordul dintre părţi în legătură cu termenii şi condiţiile contractelor respective, în conformitate cu standardele BEI. Acestea includ condiţiile stabilite de BEI pentru operaţiuni pe baza caracteristicilor tehnice, economice şi financiare în cazul fiecărui proiect. Rata dobânzii şi garanţiile, dacă este cazul, vor fi determinate de BEI în conformitate cu practicile uzuale pentru operaţiuni de creditare în UE.

Contractele de finanţare vor conţine, în cadrul termenilor şi condiţiilor BEI, opţiuni ale beneficiarului cu privire la metodele de stabilire a ratei dobânzii, maturităţi valute, perioade de graţie, grafice de rambursare etc. In cazul PPP-urilor, ratele de finanţare vor reflecta şi caracteristicile de risc ale proiectelor şi modul de recuperare a costurilor angajamentelor financiare şi de altă natură ale BEI.

8.  In conformitate cu Statutul BEI, proiectele finanţate de BEI trebuie să îndeplinească criteriile aplicate de BEI în mod normal operaţiunilor finanţate din resursele sale.

9.    Prezentul memorandum de înţelegere nu este obligatoriu şi nu creează drepturi asupra niciunei părţi semnatare a acestuia. Părţile la prezentul memorandum de înţelegere confirmă în mod expres că acordarea de împrumuturi în baza acestuia face obiectul şi este condiţionată atât de termenii prevăzuţi în prezentul memorandum de înţelegere, cât şi de înţelegerile dintre părţi în legătură cu termenii şi condiţiile, execuţia în condiţiile de valabilitate şi intrarea în vigoare a contractelor relevante.

10.  Prezentul memorandum de înţelegere va fi guvernat, sub toate aspectele sale, de legea luxemburgheză.

11.   Prezentul memorandum de înţelegere va intra în vigoare de la data semnării sale. Drept care părţile au încheiat prezentul memorandum de înţelegere în două exemplare, întocmite în limba engleză.

Atena, 20 octombrie 2006.

Pentru Guvernul României,                                                         

Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu,

ministrul finanţelor publice

Banca Europeană de Investiţii

Philippe Maystadt,

preşedinte


SmartCity5

COMENTARII la Memorandum 0/2006

Momentan nu exista niciun comentariu la Memorandum 0 din 2006
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu